Magyarok Hawaiin
Az 1800-as évekbenGondoltad volna, hogy már az 1800-as években jártak magyarok Hawaiin?
Ezt a páratlan információt Bobay István Zoltán kutatómunkájának köszönhetjük, aki 2013 augusztusában egy kalandos sorsú magyar huszárkapitány nyomába eredt Honoluluban. István kalandjairól bővebben az Istenek tenyerén: Magyarok Hawaiin című kötetünkben olvashatsz.
Az első magyarok Hawaiin
Hawaiira néhány szerencsés hofitársunk már az 1800-as évek második felében eljuthatott.
Berzenczey László erdélyi politikus elsődleges célja a magyar őshaza felkutatása volt, útja Ázsiába Amerikán keresztül Hawaii érintésével vezetett. Bár nem szállt partra a szigeteken, papírra vetette a Mauna Kea látványát az óceán felől nézve. Ez lehet az első érintőleges magyar útleírás Hawaiiról.
Szintén érdekes Török János beszámolója, aki 1870-ben Amerikából Ausztráliába tartó útja során hat napot tartózkodott Honoluluban. Ő volt az, aki V. Kamehamea magyar szakácsáról tett említést.
Egy 1848-as emigráns, Vékey Zsigmond igazi kalandor volt: részt vett az 1848-as szabadságharcban, kikerült Angliába, majd Ausztráliában bortársaságot alapított, ezután Új-Zélandon részt vett a maorik elleni háborúban, végül Hawaiin és Amerikán keresztül vezetett az útja haza Magyarországra. Memoárjában részletesen leírja Honoluluban szerzett élményeit.
A ma is megtekinthető palota nem ugyanaz, mint ami Jajczay idejében állt. A régi egyemeletes királyi palotát David Kalākaua király uralkodása alatt bontották le. Az új 1879-re készült el.
Az Iolani Barracks, amit a régi palota bontásakor szintén arrébb költöztettek. Ebben az erődben állomásozott a hawaii uralkodó királyi testőrsége, és itt tört ki a lázadás is.
Jajczay József története
Történetünk főhőse, Jajczay József 1864-ben huszárként Mexikóba utazott Habsburg Miksa mexikói császár önkéntes seregével. Jajczay az uralkodó 1867-es kivégzését követően még pár évig Mexikóban maradt, onnan pedig valószínűleg Amerikába telepedett át. Annyi biztos, hogy 1872-ben San Franciscóban szállt az Oahura tartó hajó fedélzetére feleségével és két gyermekével.
Jajczay 1872 augusztusában megérkezett a szigetekre, és októbertől szolgálhatott a királyi testőrségnél. 1872 és 1873 fordulóján királyváltás történt a szigeteken, V. Kamehameha uralkodót Lunalilo király követte a trónon. Jajczay hivatalos kinevezése utóbbi uralkodó idejéről való, de bizonyos források és dokumentumok arra utalnak, hogy már 1872 őszén a testőrségnél szolgált. Rangját tekintve kiképzőkapitány volt, a testületben a második legfontosabb személy. Jajczay honolului karrierjét nagyjából egy évvel később egy lázadás törte meg. A testőrség tagjai követelték, hogy a külföldieket távolítsák el a vezetőségből.
Szívesen olvasnál még a hawaii magyarokról? Ismerd meg történetüket a 20. században és napjainkban.